Przeskocz do treści

„Tak samo kochać chcemy, chcemy być kochani”

W dniu 21 marca obchodzimy święto Osób, którym towarzyszy Zespół Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, bardziej kochanych. Data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

     Corocznym celem  obchodów Światowego Dnia Osób z ZD  jest uświadomienie społeczności ,ze wszyscy ludzie z zespołem Downa muszą mieć możliwość życia jego pełnią na równych zasadach z innymi, Jednakże pomimo  prowadzonych wielu  kampanii na rzecz osób z ZD  ciągle brakuje wiedzy na temat wyzwań, przed jakimi stają te osoby w ciągu ich życia.   Negatywne stereotypy ograniczają  ich potencjał  i możliwości . Brak również systemowego  wsparcia ich  odpowiednimi narzędziami, aby ich życie było jak najbardziej samodzielne i szczęśliwe

     W tym roku  obchodom Światowego  Dnia  Osób z Zespołem Downa towarzyszy  hasło. ,,  Nie pozastawiajcie nikogo w tyle  ’‘  a w naszymOśrodku ono brzmi  ,,My nie zostajemy w tyle”.  

    Nasz Ośrodek w swoich działaniach chce pokazać, że przy wsparciu  osoby  z ZD będą aktywnie uczestniczyć w życiu. Najważniejszym wymiernym efektem winno być  włączenie ich do  pracy  w wymiarze zależnym od ich aktualnych możliwości. Będzie to nie tylko korzyść dla nich ale także dla ludzi z  którymi będą przebywać .Ci piękni ludzie mają nadzwyczajna zdolność tworzenia ciepłych, intymnych, bliskich związków z ich głośnym śmiechem oczami wyrażającymi miłość, której nasz świat tak bardzo potrzebuje. Pamiętajmy ,że nie każdy musi być taki sam, ale każdy może nieść dobro, dzięki któremu zobaczymy i dotkniemy świata prawdziwych wartości, spokoju, miłości, zaufania .Będziemy mogli uczyć się od nich pełnej szczerości myślenia i postrzegania świata przez pryzmat relacji   i miłości.

   W  Ośrodku   świętowanie obecności w naszym życiu osób z ZD rozpoczęliśmy  w dniu 21 marca pod  hasłem -,, Złap mnie za rękę, razem pobiegniemy tam gdzie dzień wypełnia szczęście ‘’. Wszyscy solidaryzowaliśmy się  z naszymi koleżankami i kolegami także poprzez ubiór w  kolory czerwieni i granatu.  Pani Wiosna  zagościła wśród nasrazem z  klasą ,, wiosennych ludzi ” o których w wierszach  co lubią ,jacy są. Wspólnie zatańczyliśmy w korowodzie taniec przyjaźni w rytm wiosennych przebojów . Następnie wszyscy uczniowie ,nauczyciele  wzięli udział w   biegu kolorowej skarpetki  .Zakończeniem obchodów w tym dniu był udział we Mszy Św. w intencji osób z Zespołem Downa i ich rodzin, opiekunów.

  W dniu 22.03.2019  cała społeczność Ośrodka –uczniowie ,rodzice zaproszeni goście zgromadziła się w Domu Katolickim bo ,,To samo niebo mamy nad głowami, to samo słońce promieniami darzy’’.
   Spotkanie  poprowadziło dwóch konferansjerów w tym jeden z naszych uczniów   W nastrój radosnej uroczystości wprowadziła nas Utalentowana Julcia ,która wspierała wychowawczyni zaśpiewała ,,Modlitwę o wschodzie słońca ‘’ .

Następnie  obejrzeliśmy film  „My nie zostajemy w tyle” –film o wyjątkowych uczniach Ośrodka „Radość Życia”, który  powstał przy współpracy Koła dziennikarskiego, które działa w naszej szkole już od 6 lat. Jego uczestnicy z okazji światowego  dnia  osób z zespołem Downa wypowiedzieli się  jak  ich postrzegają, jak widzą ich jako kolegów, przyjaciół  i współtowarzyszy podróży przez życie...

      „Tak samo kochać chcemy, chcemy być kochani” – to spektakl                          w wykonaniu uczniów naszego Ośrodka i osób z ZD prezentujący ich  talenty  i możliwości .Dla wszystkich zaśpiewała Pani Anny Przybysz wraz z zespołem „PRZELASKI .Występ wzbudził wiele radości ,tańców  razem z zespołem na scenie .Na zakończenie uczniowie z ZD otrzymali upominki wykonane przez uczestników programu naszych absolwentów   ,,Rehabilitacja 25 plus a  ich rodzice publikację wydaną przez Ośrodek   na tę okoliczność .

  Po zakończeniu spotkania kolorowy korowód przeszedł ulicami Starego Miasta i  na dziedzińcu Ośrodka wypuściliśmy  granatowo- czerwone balony do nieba.

Dalsze świętowanie odbyło się w murach Ośrodka  z  tortem  i życzeniami dla Dzieci i Osób z zespołem Downa oraz rodziców i kadry .

             Kochani- to był piękny  dzień będzie piękny! Oby wszystkie dni w roku były takie!

Dodaj komentarz